اصولی: پروژه های پژوهشی در مسیر توسعه و تولید – اختصاصی (قسمت سوم)

گزارش اختصاصی تلویزیون نفت

در قرارداد پژوهشی شناسایی مخاطره‌های زمین‌شناسی و زون‌های احتمالی هیدروکربوری با استفاده از روش‌های ژئوفیزیکی و داده‌های زمین‌شناسی و مخزنی در دریای خزر، افزون بر شناسایی مناطق مستعد به همراه مطالعه عوامل ایجاد مخاطره‌ها، مطالعاتی گسترده‌تر درباره مناطق هیدروکربوری برای روزآمدکردن مطالعات پیشین انجام خواهد شد. محدوده مورد مطالعه در این پروژه ۴۱۱۰ کیلومتر مربع در بخش ایرانی حوضه خزر جنوبی شامل چهار بلوک ۶، ۷، ۸ و ۲۹ که توسط داده‌های لرزه‌ای سه‌بعدی پوشش داده شده‌اند، می‌شود.

پروژه «سازوکار تشکیل گل‌فشان‌ها و آثار آن در ایجاد مخازن هیدروکربوری با استفاده از فناوری سنجش از دور در حوضه خزر جنوبی» نیز برای همپوشانی با پروژه شناسایی مخاطره‌ها به بررسی و شناسایی گل‌فشان‌های حوضه خزر جنوبی از طریق اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ای با همکاری شرکت دانش‌بنیان و پژوهش محور پارس آرین زمین اجرا می شود.

پروژه پژوهشی «مدلسازی حوضه رسوبی و تعیین محدوده عملکرد دلتاها و گسترش سنگ مخزن در دریای خزر جنوبی» نیز با همکاری شرکت توانا انرژی کیش اجرا می‌شود. نتایج این مطالعات تکمیلی که با هدف تحقق اهداف و برنامه‌های مصوب شرکت ملی نفت ایران در برنامه پنج‌ساله ششم توسعه بر اساس نیازهای صنعت نفت در حوزه دریای خزر تعریف شده است، در آینده به عنوان ورودی مطالعات دقیق‌تر و به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود کشور در عرصه فناوری و برای فعالیت‌های اکتشافی بیشتر و برداشت از منابع کشف‌شده در آب‌های عمیق دریای خزر منجر می‌شود.

(بازدید 7,358 بار, بازدیدهای امروز 1 )
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفاً دیدگاه خود را درباره این پست به اشتراک بگذاریدx