جهش قیمت نفت پس از توافق کاهش تولید اوپک

قیمت نفت خام برنت روز دوشنبه پس از توافق کاهش تولید نفت اعضای اوپک و متحدانش در روز جمعه افزایش پیدا کرد.

پس از آنکه کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در روزهای پنج شنبه و جمعه طی یک نشست مشترک به یک توافق کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه نفت دست یافتند، رشد قیمت نفت برنت در روز دوشنبه هم ادامه داشت اما به گفته تحلیلگران، تحت تاثیر کند شدن رشد اقتصاد جهانی چشم انداز چندان روشنی نخواهد داشت.

رویترز نوشت بهای معاملات آتی هر بشکه نفت برنت در روز دوشنبه با ۲۹ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش به ۶۱.۹۶ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۱۱ سنت کاهش نسبت به آخرین معاملات قبل از توافق کاهش تولید اوپک، به ۵۲.۵۰ دلار رسید. این در حالیست که صنعت نفت ایالات متحده آمریکا نقشی در توافق کاهش تولید و عرضه نفت در بازارهای جهانی ندارد.

روز جمعه بود که اجلاس کشورهای عضو و غیر عضو اوپک با نتیجه توافق کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه نفت به پایان رسید که از این میزان، ۸۰۰ هزار بشکه آن سهم کشورهای عضو اوپک و ۴۰۰ هزار بشکه آن نیز سهم غیر اوپکی‌هاست.

با اینکه بسیاری از تحلیلگران بر این باورند قیمت نفت به علت چشم انداز نزولی رشد اقتصادی جهان چندان روشن نخواهد بود و این افزایش قیمت کنونی در حال حاضر اندکی تحت تاثیر تاثیرات روانی حاصل از توافق کاهش تولید اوپک بوجود آمده است اما بسیاری دیگر از کارشناسان و تحلیلگران برآورد کرده اند که قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی به مرز ۷۰ دلار نیز خواهد رسید.

(بازدید 15,842 بار, بازدیدهای امروز 1 )
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفاً دیدگاه خود را درباره این پست به اشتراک بگذاریدx