احتمال بازگشت نفت ۷۰ دلاری قوت گرفت

یک کارشناس انرژی با اشاره به تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش ۱.۲میلیون بشکه‌ای عرضه جهانی نفت گفت با این تصمیم قیمت نفت به بیش از ۷۰دلار بازمی‌گردد.

به نقل از رویترز، اوپک و متحدانش به‌رهبری روسیه در روز جمعه توافقی کردند که بر اساس آن تولید نفت بیش از آنچه بازار انتظار داشت و علی‌رغم فشار دونالد ترامپ برای کاهش قیمت نفت خام پایین می‌آید.

گروه تولید کنندگان اوپک عرضه نفت خام را 0.8 میلیون بشکه در روز از ژانویه 2019 کاهش می‌دهند در حالی که متحدان غیر عضو اوپک مسئول کاهش 0.4 میلیون بشکه نفت دیگر هستند. این اجلاس اوپک از نشست‌های دیگر اخیر این گروه پرستیزه‌تر بود. اوپک توانست به توافق با روسیه و سایر کشورهای غیر عضو اوپک برسد. این سازمان آخرین بار در 2016 به یک توافق جمعی در این مورد رسیده بود.

توافق شاخص 2016 کاهش قیمت نفت را متوقف کرد و قیمت نفت برنت را به بیش از 86 دلار در هر بشکه رساند. قیمت نفت از آن زمان تقریباً از ماه اکتبر یک‌سوم کاهش یافته و عربستان سعودی با درخواست ترامپ برای پایین نگه داشتن قیمت نفت مواجه شده است.

عکس‌العمل بازار

قیمت نفت در خبرها بالا رفته است. قیمت نفت خام آمریکا پس از تصمیم اوپک 4.5 درصد افزایش یافت و به 53.57 دلار در هر بشکه رسید در حالی که قیمت نفت خام برنت 5.3 درصد بالا رفت و بشکه‌ای 63.24 دلار معامله شد.

اظهارنظرهای تحلیل‌گران

آرتم براموو، نایب‌رئیس تجزیه و تحلیل شیل در ریستاد انرژی گفت: «مشخص نیست قیمت نفت چقدر خواهد شد. طی چند ماه آینده می‌بینیم اوپک و روسیه چه روندی را پیش می‌گیرند. فکر می‌کنم وضعیت کنونی بسیار مثبت باشد».

رندی برگر، مدیرعامل بازارهای سرمایه بی‌ام‌او گفت: «در حالی که انتظار رسیدن به یک توافق وجود داشت، کاهش 1.2 میلیون بشکه‌ای کمتر از آن چیزی است که امید داشتیم به‌دست بیاید. در هر صورت مقدار کاهش تولید بیشتر از یک میلیون بشکه‌ای بود که نمایندگان در مصاحبه‌هایشان طی 24 ساعت گذشته پیشنهاد می‌دادند».

وی افزود:«ما این توافق را برای قیمت نفت و سهام مرتبط با نفت مثبت می‌دانیم. اگر کاهش تولید اوپک را در دورنمای عرضه و تقاضا در نظر بگیریم، یک بازار باثبات را برای 2019 و 2020 پیش‌بینی می‌کنیم. تهدید افزایش بیشتر درگیری تجاری بین آمریکا و چین می‌تواند تأثیر منفی بر تقاضا داشته باشد، هرچند فکر نمی‌کنیم آن‌قدر رشد اقتصاد را پایین بیاورد که باعث سقوط بیش از حد قیمت نفت شود».

آن لوییز هیتل، نایب‌رئیس ماکرو اویلز وود مکنزی گفت: «این تصمیم احتمالاً مورد حمایت برخی تولید‌کنندگان آمریکایی است که نگران بودند بدون رسیدن به یک توافق در وین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت پایین‌تر آید و فعالیت‌های حفاری را در 2019 کاهش دهد».

«کاهش 1.2 میلیون بشکه در روز از تولید نفت، بازار نفت را در سه‌ماهه سوم 2019 سفت و سخت می‌کند و قیمت‌ها را به بیش از 70 دلار در هر بشکه بازمی‌گرداند».

«این شرایط کمک می‌کند تولیدکنندگان با رشد عرضه آمریکا در 2019 رقابت کنند. ما انتظار یک افزایش سالانه 2.4 میلیون بشکه‌ای در تولید غیراوپک را داریم چون عرضه نفت آمریکا همچنان رو به افزایش است».

«پیش‌بینی ما از افزایش تقاضای نفت 1.1 میلیون بشکه در سال 2019 است، پس جای چندانی برای افزایش زیاد در سال آینده نمی‌ماند و نیاز به کاهش تولید برای تثبیت قیمت‌هاست».

برنادت جانسون نایب‌رئیس مارکت اینتلیجنس دریلینگ گفت: «خبر کاهش تولید اوپک مطمئناً بر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد ولی این کار به‌خاطر رشد تولید آمریکا و تأثیر فزاینده نفت خام آمریکا بر بازار جهانی لازم بود. قبلاً بازارهای نفت تنها از اوپک حساب می‌بردند ولی حالا آمریکا روز به روز بازار را خراب‌تر می‌کند و نمی‌توان جلوی آن را گرفت چون شرکت‌های بسیاری بازار را می‌سازند».

(بازدید 15,824 بار, بازدیدهای امروز 1 )
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفاً دیدگاه خود را درباره این پست به اشتراک بگذاریدx