نور غیرت ایرانی در پتروشیمی نوری (قسمت اول)

گفت‌وگوی اختصاصی تلویزیون نفت، گاز و پتروشیمی با مهندس تقی صانعی

 مدیر عامل شرکت پتروشیمی نوری اعلام کرد:

پایان موفقت‌آمیز پروژه ارتقاء واحد تولید پارازایلین مجتمع پتروشیمی نوری

مهندس صانعی مدیر عامل شرکت پتروشیمی نوری اعلام نمود: با عنایات و توجهات خداوند بی‌همتا و با همفکری همکاران شرکت صنایع پتروشیمی هلدینگ خلیج‌فارس و کارکنان متعهد و توانمند این شرکت، پروژه 9000 میلیارد ریالی ارتقاء برج‌های جذب واحد تولید پارا زایلین پس از حدود چهار ماه تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی و در آستانه سال جدید، با تولید محصول پارازایلین با موفقیت و بدون حادثه به اتمام رسید.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری خاطر نشان کرد: واحد تولید پارازایلین یکی از واحدهای مهم و کلیدی در سود آوری مجتمع‌های پتروشیمی آروماتیک می‌باشد و در حال‌حاضر تنها دو شرکت فرانسوی و آمریکایی صاحبان لیسانس واحد تولید پارازایلین در جهان به شمار می‌آیند.
وی افزود این واحد دارای یکی از پیچیده‌ترین فرایندهای شیمیایی است و به همین دلیل قیمت پارازایلین در مقایسه با ایزومرهای دیگر آن مثل ارتوزایلین از ارزش بالاتری برخوردار است. این ماده عمدتا در تولید انواع پلاستیک‌ها مثل بطری‌های پلاستیک و در ساخت الیاف‌های مصنوعی کاربرد زیادی دارد که در حال حاضر تولید این محصول در پتروشیمی نوری با ظرفیت بیش از تن در سال و در مجتمع پتروشیمی اصفهان با ظرفیت تولید تن در سال صورت می‌پذیرد.
مهندس صانعی در ادامه عنوان داشت: در تولید پارازایلین از غربال‌های مولکولی با قطر حدود میلیمتر استفاده می‌شود که مساحت خلل و فرج هر یک از آنها بیش از یک زمین فوتبال می‌باشد. عمر مفید این غربال‌ها در حدودسال بوده و بعد از آن می‌بایست این غربال‌ها تعویض گردد.
ایشان خاطر نشان کرد: در مجتمع پتروشیمی نوری به دلیل سپری شدن عمر مفید غربال‌های مولکولی، تولید پارازایلین از حدودتن در روز به تن کاهش یافته بود و به همین دلیل از سال‌های پیش برنامه ریزی لازم در جهت خرید غربال‌های مولکولی و ارتقاء طراحی و خرید تجهیزات لازم در جهت اصلاح طراحی خریداری و در انبار مجتمع نگهداری شده بود و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و جلسات بر گزار شده با شرکت اروپایی، صاحب لیسانس، مقرر گردید که در مهر ماه عملیات تعویض و انجام اصلاحات طراحی با حضور کارشناسان اروپایی انجام گردد.
این در حالی است که شرکت اروپایی دارای حدود بیست واحد تولید پارا زایلین در جهان می‌باشد که به دلیل پیچیدگی این واحدها تاکنون عملیات بهبود ساختار طراحی این واحدها و همچنین عملیات بارگیری و تعویض غربال‌های مولکولی تنها با حضور متخصصان آن شرکت انجام شده است.
مهندس صانعی افزود: در مهر ماه امسال در شرایطی که این شرکت کلیه برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت انجام این پروژه را انجام داده بود ، ناگهان شرکت اروپایی اعلام نمود که به دلیل تحریم‌های یک جانبه ایران توسط آمریکا، آن شرکت نمی‌تواند در پروژه مذکور با ایران همکاری نماید.
لذا با توجه به شرایط پیش آمده جلسات متعددی با مدیران محترم شرکت هلدینگ خلیج‌فارس و همکاران شرکت پتروشیمی نوری برگزار گردید که محور این جلسات، انجام پروژه مذکور بدون حضور شرکت صاحب لیسانس بود. خوشبختانه در جلسات مذکور علی رغم عدم حضور کارشناسان شرکت صاحب لیسانس، تمام ریسک‌های پیش رو شناسایی و برای هرکدام از ریسک‌ها، برنامه عملیاتی یک ماهه در خصوص انجام آنها مشخص گردید.
بحمدالله با بر طرف نمودن موانع پیش‌بینی شده و با توکل بر خداوند متعال و اعتقاد به توان همکاران‌مان در شرکت، انجام این پروژه پیچیده و کلیدی، در تاریخ آبانماه و در یک برنامه زمانبندی روزه آغاز گردید و در کنار آن جهت دقت و تسریع در انجام پروژه و همچنین رعایت نمودن نکات ایمنی، جلسات فنی بصورت روزانه برگزار و مسایل و مشکلات پیش روی پروژه بررسی و نسبت به رفع مشکلات مذکور پیگیری‌های لازم انجام می گردید.
وی در پایان عنوان داشت: سرانجام پس از حدود چهار ماه تلاش بی‌وقفه، خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی، سربازان سرافراز جبهه اقتصادی کشور در پتروشیمی نوری توانستند این پروژه حساس و استراتژیک را بدون حادثه با موفقیت به پایان برسانند.

شایان ذکر است مجتمع پتروشیمی نوری توانسته بود در طول انجام این پروژه تولید محصولات خود را همچنان برقرار نگه داشته و به جای پارازایلین محصول مخلوط زایلین و… ریفرمیت  را تولید و به فروش برساند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری، رسیدن به این دستاورد بزرگ و موفقیت شکوهمند را به خانواده پتروشیمی نوری و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، تبریک گفته و اظهار امیدواری کرد با تحقق اهداف مهم این پروژه، شرکت پتروشیمی نوری بتواند در شرایط بهتری به استقبال سال جدید رفته و روزهای روشنی را از نظر رشد اقتصادی و تولید مستمر در سال شاهد باشد.

 

(بازدید 15,672 بار, بازدیدهای امروز 1 )
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفاً دیدگاه خود را درباره این پست به اشتراک بگذاریدx