فروغ 22، 23 و 24مین خورشید پارس جنوبی، پیشکش وزارت نفت به ساحت 85میلیون ایرانی

با تکمیل عملیات اجرایی چهار ردیف شيرين‌سازی گاز در هر یک از بخش‌های خشکی دو طرح توسعه‌ای پارس جنوبی، فازهای ۱۳ و ۲۲-۲۴ با ظرفیت کامل فراورش ۵۶ میلیون مترمکعب گاز، هفته آینده با حضور رئیس‌جمهوری، وزیر نفت، مديرعامل شركت ملی نفت و جمعی از مسئولان بلندپایه کشوری و منطقه‌ای در شهرستان كنگان به طور رسمی افتتاح می‌شود.

با بهره‌برداری از اين فازها ایران برای نخستین بار در برداشت گاز از این میدان مشترک از کشور قطر پیشی گرفته است.

اجرای این طرح‌ها که به کنسرسیوم‌هایی متشکل از پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ایرانی واگذار شده است، با بهره‌گیری از حداکثر توان و تخصص شرکت‌های داخلی به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

هر يك از دو طرح مزبور برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان مشترک، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال پی جی)،۲۷٥٠تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

ارزش اقتصادي حاصل از بهره‌برداري و دستيابي به توليدات سالانه طرح فاز ۱۳ و طرح فاز ۲۲-۲۴ پارس جنوبي با در نظر گرفتن ظرفيت‌هاي اسمي و قيمت‌هاي فروش محصولات توليدي با احتساب قيمت ۸ سنت براي هر متر مكعب گاز طبيعي تصفيه شده، ۵۰ دلار براي هر بشكه ميعانات گازي، ۴۷۰ دلار براي هر تن گاز مايع(LPG) و ۲۶۰ دلار براي هر تن اتان و ۱۰۰ دلار براي هر تن گوگرد بالغ بر ۵ ميليارد دلار در سال براي هر طرح است.

با توجه به ميزان توليد ناخالص داخلي (GDP) كشور در سال ۱۳۹۶ (معادل ۴۲۷ ميليارد دلار)، ارزش‌آفريني محصولات اين دو طرح فراتر از دو درصد توليد ناخالص داخلی كشور است كه از منظر ميزان درآمدزايي در سطح ملي، هيچ يك از حوزه‌هاي اقتصادي قابل رقابت با اين بخش از اقتصاد ملی نيست.

(بازدید 16,057 بار, بازدیدهای امروز 1 )
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفاً دیدگاه خود را درباره این پست به اشتراک بگذاریدx