بهره‌برداری از طرح‌های ملی صنعت پتروشیمی

تلویزیون نفت تقدیم می کند

آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت

شصت و سومین هفته از افتتاح طرح‌های مهم ملی کشور با موضوع طرح‌های صنعت پتروشیمی با حضور ویدئو کنفرانسی حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» برگزار شد.

افتتاح طرح‌های صنایع پتروشیمی وزارت نفت در استان‌های فارس (مهر)، بوشهر (عسلویه) و مرکزی (شازند) از جمله این برنامه است.

چهار طرح پتروشیمی «استحصال اتان» پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان مهر، «تفکیک اتان» پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان عسلویه، اولین واحد تولید «کاتالیست پلی پروپیلن» در شازند و اولین واحد تولید «پلی اتیلن سنگین» در شازند به بهره‌برداری رسید.

طرح استحصال اتان و تفکیک پالایشگاه پارسیان سپهر مهر و عسلویه با سرمایه گذاری ۱.۱ میلیارد دلار اجرا شده است. این طرح استحصال اجزای سنگین گاز غنی از اتان به بالا است که سالانه از انتشار پنج دهم میلیون تن دی اکسید کربن و ۱۰ کیلوگرم جیوه در هوا جلوگیری می‌کند. جداسازی آب موجود در گاز غنی پالایشگاه پارسیان با ۱۲ خشک کننده یکی دیگر از دستاورد‌های این طرح است که این اقدامات تاثیر مهمی بر محیط زیست خواهد داشت.

مهمترین هدف از اجرای طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان، جداسازی ۳.۳ میلیون تن اجزای سنگین گاز غنی است که ارزش اقتصادی آن حدود یک میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود و ارزش افزوده بالایی ایجاد و همچنین از خام سوزی جلوگیری می‌کند. در این طرح سالانه ۱.۳ میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان و بوتان (ال. پی. جی) و یک میلیون تن کاندنسیت (میعانات گازی) تولید می‌شود که علاوه بر استفاده از ان‌ها به عنوان خوراک پتروشیمی، قابلیت صادرات مسقیم و ارزآوری برای کشور را نیز دارا است.

در بخش اجرای طرح پتروشیمی استحصال و تفکیک اتان، ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در دو پالایشگاه فعالیت داشتند و اشتغال‌زایی غیر مستقیم نیز ۱۵ هزار نفر برآورد می‌شود. در بخش عملیات نیز در دو پالایشگاه مهر و عسلویه در مجموع ۸۰۰ اشتغال مستقیم و حدود دو هزار اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

اما در دو طرح کاتالیستی آنچه حایز اهمیت است، توسعه دانش فنی ایرانی است چراکه برای اولین بار در کشور شاهد تولید این نوع کاتالیست‌ها هستیم و این که دانش فنی تولید کاتالیست توسط پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه پیدا می‌کند و این موجب بی‌نیازی ما از واردات این دو نوع کاتالیست خواهد شد.

ارزش مصرف کاتالیست در صنعت پتروشیمی حدود ۲۷۰ میلیون دلار در سال است و ۴۰ نوع کاتالیست اصلی در سبد مصرف صنعت پتروشیمی داریم که تا امروز ۱۹ نوع آن ایرانی‌سازی شده است و ۹ کاتالیست دیگر تا پایان سال ایرانی‌سازی می‌شود.

(بازدید 6,327 بار, بازدیدهای امروز 1 )
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفاً دیدگاه خود را درباره این پست به اشتراک بگذاریدx