ثبت رکورد میزان تولید پلی اتیلن در کشور – اختصاصی

تلویزیون نفت پیگیری می کند

احداث واحد پلی اتیلن توسط آریا ساسول تا ۱۴۰۱

گزارش اختصاصی پترولیوم تی وی از نشست خبری امیرحسین بحرینی، مدیر عامل شرکت آریا ساسول با خبرنگاران 

فروش محصولات شرکت آریا ساسول نزدیک به ٩٠.٠٠٠ میلیارد ریال بوده که رشد ۵٢ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد که از این مبلغ حدود ٧٠ درصد صادرات بوده است.

امیرحسین بحرینی، مدیر عامل شرکت آریا ساسول در نشست خبری با خبرنگاران با ارائه گزارشی در خصوص تولیدات، ظرفیت و عملکرد مالی این شرکت گفت: شرکت پلیمر آریاساسول در سال گذشته با رشد حدود 12 درصدی نسبت به سال قبل در مجموع حدود 1.800.000 تن اتیلن و انواع پلی‌اتیلن سبک و سنگین و C3+‌ تولید کرده است،‌ همچنین فروش محصولات نزدیک به 90.000 میلیارد ریال بوده که رشد 52 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد که از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده است. وی با بیان اینکه در سال 98 بیش از 42.000 میلیارد ریال سود خالص محقق شده، افزود: با توجه به کیفیت مناسب سود و روند پایدار و صعودی سودآوری شرکت، هر ساله حدود 90 درصد سود خالص تقسیم بین سهامداران توزیع می‌شود.

وی از احداث یک واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن تا سال ۱۴۰۱، خبر داد و گفت: تولید پلی‌اتیلن‌هایی با کاتالیست متالوسن و با ارزش افزوده بالاتر از اهداف تعریف شده برای این واحد جدید است.

بحرینی در مورد تولید در واحدهای پلی اتیلنی 300 هزار تنی شرکت گفت: واحد پلی اتیلن سنگین این شرکت در سال ۹۸ با تولید بیش از 386 هزار تن و واحد پلی اتیلن سبک آن با 370 هزار تن ، رتبه های اول و دوم تولید پلی اتیلن کشور در طول سالیان گذشته را به خود اختصاص داده اند، که این امر نتیجه اجرای مجموعه پروژه های رفع گلوگاههای تولیدی، باز تعریف تعمیرات پیشگیرانه PM، به روزسانی تجهیزات و فرایندهای تولیدی در قالب تعمیرات اساسی مجتمع و در نهایت آموزش کادر مدیریتی و تخصصی شرکت بوده است که منجر به حفظ روند تولید پایدار و بالاتر از ظرفیت طراحی شده طی ۴ سال اخیر شده است.

وی در مورد برنامه افزایش سرمایه دیگر شرکت گفت : با توجه به سرمایه‌گذاری جدید موضوع افزایش سرمایه در دست بررسی است که پس از نهایی شدن و تصویب سهامداران از طریق سامانه کدال اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدیرعامل آریاساسول در خصوص طرح های توسعه‌ای شرکت گفت: با هدف افزایش سودآوری از طریق تکمیل زنجیره ارزش و با توجه به حاشیه سود پلی اتیلن همچنین برخورداری از معافیت‌‌های مالیاتی، احداث یک واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن با رویکرد مشابه‌سازی از واحد پلی‌اتیلن سنگین موجود در دستور کار ا‌ست.

بحرینی ادامه داد: تولید پلی اتیلن هایی با کاتالیست متالوسن و با ارزش افزوده بالاتر، از اهداف تعریف شده برای واحد جدید است و راه‌اندازی این واحد جدید در سال ۱۴۰۱، درآمد، سودآوری و پایداری سودآوری شرکت برای سهامداران را تضمین می‌‌کند.

میزان تحقق اهداف شرکت از ابتدای فعالیت تاکنون، دیگر موضوعی بود که وی به آن پرداخت و تاکید کرد: شرکت پلیمر آریا ساسول با توجه به تشکیل شرکت به صورت Joint-Venture و ساختار سهامداری 50-50، بین شرکت ملی پتروشیمی و ساسول آفریقای جنوبی با هدف تولید مستمر 1600 هزار تن تولید اتیلن و پلی¬اتیلن تاسیس شد و به بهره برداری رسید. تا قبل از اعمال تحریم ها بین المللی که منجر به خروج ساسول آفریقای جنوبی از مشارکت شد تنها هدف تدوام تولید به اندازه ظرفیت طراحی بود که آن‌هم به نتیجه نرسید. در سال‌های اولیه ترک مشارکت از سوی ساسول نیز، بلاتکلیفی ناشی از خروج سرمایه گذار خارجی، برخی اختلافات میان سهامداران جدید از یک سو و تنگ تر شدن حلقه تحریم های بین المللی از سوی دیگر، نوساناتی را در کسب و کار سازمان ایجاد کرد، اما شرکت در پاییز سال ۹۵ با پیاده سازی سیستمی به نام نظام جامع برنامه‌ریزی اجرایی و با عنوان Performance Factory دوباره و این‌بار بسیار هدفمندتر از قبل در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفت و علاوه بر تدوام تولید پایدار، برنامه هایی جهت افزایش میزان تولید از طرق مختلف، تنوع بخشی به محصولات تولیدی و همچنین اجرای پروژ‌های توسعه ای با هدف نیل به سود500 میلیون دلاری در افق ۱۴۰۳شد.

وی به ارائه گزارشی از سود آوری شرکت طی سنوات گذشته به ‌خصوص تا پایان سال مالی ۹۸ هم پرداخت و گفت: فروش محصولات شرکت در سال 98 با رشد 52 درصدی نسبت به سال قبل نزدیک به 90.000 میلیارد ریال محقق شده و از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده است. در سال 98 بیش از 42.000 میلیارد ریال سود خالص تحقق یافته است. سودآوری شرکت به نرخ خوراک و قیمت محصولات بستگی دارد اما فکر می¬کنم با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته و افزایش نرخ تسعیر ارز همچنین شرایط بازارهای جهانی محصولات شرکت، سودآوری شرکت نسبت به سال قبل کاهش جدی نداشته باشد و مناسب خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان رشد سهم آریا از زمان عرضه اولیه تاکنون در بازار فرابورس گفت: از روز عرضه اولیه تا کنون ارزش سهام شرکت حدود 50 درصد رشد داشته و با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته و افزایش نرخ تسعیر ارز و همچنین شرایط بازارهای جهانی محصولات شرکت تمام پیش‌بینی‌ها از آینده شرکت مثبت است.

وی در مورد تاثیر افزایش نرخ ارز بر درآمد و سود آوری شرکت گفت: به طور کلی افزایش نرخ ارز اثر مثبت در سودآوری شرکت دارد. افزایش نرخ ارز به طور مستقیم موجب افزایش مبلغ درآمد فروش محصولات شرکت می‌گردد. فروش صادراتی و بین مجتمعی و همچنین خوراک با نرخ تسعیر فروش ارز صنعت پتروشیمی در سامانه نیما در تاریخ معامله ثبت می‌گردند. از طرفی با توجه به مثبت بودن خالص دارائی های ارزی شرکت، افزایش نرخ ارز موجب تحقق سود تسعیر ارز خواهد شد.

بحرینی در پاسخ به پرسشی درباره وجود تحریم‌ها و راهکارهای برون ‌رفت از آن گفت: با توجه به توان فنی موجود در شرکت و انجام تعمیرات اساسی و موجودی قطعات مورد نیاز، ریسک آثار تحریم بر تولید به گونه‌ای مناسب مدیریت و در حوزه صادرات و محدودیت‌های کلی نقل و انتقال ارز و عملیات بانکی بین المللی راهکارها و تمهیدات لازم جهت مدیریت ریسک این حوزه اتخاذ شده است.

وی با تاکید بر کیفیت مناسب سود حسابداری و روند پایدار و صعودی سودآوری شرکت، پیش‌بینی کرد: تجربه سنوات قبل، تقسیم حدود 90 درصد سود خالص بین سهامداران بوده است.

بحرینی در پاسخ به سوالی در خصوص قیمت خوراک و پیش بینی از آینده قیمت های جهانی اتیلن و استفاده از میزان مازاد اتیلن آریا ساسول گفت: دولت کف قیمتی مشخص کرده است ، که برای چند ماهی روی آن تخفیف بدهد و متناظر با آن قیمت فروش اتیلن هم قرار است ، روی عدد معقولی تنظیم شود، خوشبختانه برای ما وضعیت به سامانی است. قیمت جهانی اتیلن خوب رشد داشته، قیمت اتیلن فوب خلیج فارس حدود ۴۲۰ دلار است که قیمت خوبی است.

وی گفت: میزان مازاد اتیلن ، به پتروشیمی پارس و خط اتیلن غرب منتقل می شود.

 

(بازدید 2,634 بار, بازدیدهای امروز 1 )
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفاً دیدگاه خود را درباره این پست به اشتراک بگذاریدx