ایرانول

برنده پنهان توافق نفتی(مرور روزنامه‌های اقتصادی) – اختصاصی

برنده پنهان توافق نفتی

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: توافق بی‌سابقه نفتی اوپک و متحدانش امضای همه کشورهای عضو را پای خود داشت به غیر از مکزیک که با پافشاری بر موضع خود تاکنون حاضر به کاهش ۴۰۰ هزار بشکه تولید مورد نظر اوپک‌پلاس نشده تا توافق کماکان نهایی نشود. کارشناسان معتقدند ترامپ که به طرق مختلف از ترغیب توییتری تا تهدید به تعرفه‌گذاری بر نفت وارداتی سعی در وادار‌ کردن دیگران به کاهش تولید داشته است، خود بدون هیچ اقدام عملی بیشترین سود را از تقویت بازار نفت خواهد برد.

در ادامه این مطلب آمده: در نشست اوپک‌پلاس مقرر شد هر عضو این گروه کاهش ۲۳ درصد از تولید خود را در دستور کار قرار دهد تا در مجموع ۱۰ میلیون بشکه معادل حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی کاهش یابد. تمام اعضا به غیر از مکزیک با این اقدام موافقت کردند. گفته می‌شود عربستان از مکزیک خواسته بود ۴۰۰ هزار بشکه تولید خود را طبق توافق کاهش دهد که با مقاومت مکزیک روبه‌رو شد و به همین دلیل مذاکرات به درازا کشیده شد. با به بن‌بست خوردن مذاکرات برای اقناع مکزیک که تصمیم داشت فقط ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد، دونالد ترامپ با رئیس‌جمهور این کشور تماس برقرار می‌کند تا با پادرمیانی این عضو اوپک‌پلاس را به همکاری با دیگر اعضا راضی کند، اما موفق به این کار نمی‌شود. بعد از این ترامپ پیشنهاد می‌دهد مقداری از سهم کاهش مکزیک را آمریکا به عهده بگیرد تا توافق نهایی شود. اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک روز بعد در یک کنفرانس خبری در این رابطه گفت: «ترامپ بسیار سخاوتمندانه به من گفت که آنها ۲۵۰ هزار بشکه اضافه بر آنچه می‌خواستند کاهش دهند به ما کمک خواهند کرد. به این خاطر از او سپاسگزارم.» ترامپ نیز این گفته اوبرادور را تایید کرده و گفته است: «پیش از این کاهش تولید در آمریکا انجام شده.»

توافق نفتی جدید

روزنامه اعتماد در یادداشتی  نوشت: انتظار می‌رفت که توافقات ۹ آوریل اوپک پلاس، در اجلاس وزرای نفت و انرژی گروه ۲۰ (G-20) به تصویب رسانده شود. در صورت تصویب تصمیمات اجلاس، اوپک پلاس نوعی مشروعیت و جنبه قانونی یا معاهده پیدا می‌کرد که در واقع نظم نوین نفتی که در ۲۰۱۷ شکل گرفته بود به پایانی زودهنگام می‌رسید و به یک سند نوین نفتی بین‌المللی تبدیل می‌شد. اما در گروه ۲۰، امریکا که با قول و قرارهای پیشین خود با عربستان و روسیه، اجلاس مجازی اوپک پلاس را به راه انداخته بود، صرفا به کلیات بسنده کرد و هیچ اشاره مهمی به نتایج اجلاس نکرد. بی‌توجهی نماینده امریکا در حدی مشهود بود که تعدادی دیگر از کشورهای حاضر در اجلاس و ذی‌نفع در تصمیمات اجلاس ۹ آوریل هم خود را بلاتکلیف دیدند. الکساندر نواک که در گروه ۲۰ عملا تنها افتاده بود، پیشنهاد تشکیل یک کمیته نظارتی برای تضمین پایبندی کشورهای متعهد به پیمان را داد، اما سخن او نادیده گرفته شد. در واقع روسیه با این پیشنهاد قصد داشت تا مکانیزمی برای نظارت بر تولید لجام‌گسیخته نفت شیل را طراحی کند. سیستم نظارت بر تولید قبلا توسط سازمان اوپک در اواسط دهه ۱۹۸۰ تجربه شده بود و نتایج مثبتی هم داشت. تا اینجای کار به هر صورت به نظر می‌رسد که بازار جهانی نفت به حال خود رها نشده و راهکارهایی برای مواجهه با سونامی شیل پیش روی بازار قرار دارد. بازار اینک سخت، تقاضا-محور است و چشم‌ها به طرف تقاضا دوخته شده است. معامله‌گران نیز عمدتا به اخبار بخش تقاضا حساسیت دارند. بازگشت چین به ارقام پیشین تولید ناخالص داخلی، آینده مبهم اقتصاد امریکا که اینک با ۲۴ تریلیون دلار کسری بودجه به سوی انتخابات سرنوشت‌سازی می‌رود که نفت شیل کانون آن است، اتحادیه اروپا و بریتانیایی که اینک در آن عضو نیست، همگی پاسخ‌هایی هستند که در طرف تقاضای جهانی نفت تعریف می‌شوند. اوپک و غیراوپک، نمی‌خواهند، آن‌طور به شیل نگاه کنند که تولیدکنندگان زغال‌سنگ در اوایل قرن بیستم به تولید‌کنندگان نفت نگاه می‌کردند. شیل بازار خود را پیدا خواهد کرد، اما راهکار زندگی مسالمت‌آمیز در کنار نفت خام‌های متعارف را باید بیاموزد.

کاهش واردات نفت چین در دو ماه ابتدایی ۲۰۲۰ ( صبح اقتصاد )

تولید بیش از ۵ میلیارد لیتر بنزین یورو ۴ در پالایشگاه شازند ( اخبار صنعت )

بنزین را گران دارند می فروشند ( آسیا )

شکنندگی توافق نفتی در دوران پسا کرونا ( اسکناس )

تهدید ۱۳ سناتور ایالت های نفت خیز آمریکا به تجدید نظر در روابط با ریاض ( اقتصاد ملی )

افزایش ۱۲۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز ( تفاهم )

کرونا ورق را در بازار نفت برگرداند ( خریدار )

پیمان شکنی برای کسب درآمد از طلای سیاه ( شروع )

 

(بازدید ۱۹۷۱ بار, بازدیدهای امروز ۱ )