وزیر نفت پیش از آغاز نشست ۱۷۷ اوپک

وزیر نفت با بیان اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود، من هیچ محدودیتی را برای تولید ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران تولید خواهم کرد، گفت:‌ این موضوعی است که حق ملت و مردم ماست و بر آن اصرار دارم و از آن نمی‌گذرم.

بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، ۱۴ آذرماه) پیش از آغاز نشست ۱۷۷ اوپک در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا کاهش احتمالی تولید نفت از سوی اعضای این سازمان و هم‌پیمانانش در حالی که برخی کشورها به تعهداتشان پایبند نیستند، اقدام خوبی برای جلوگیری از اشباع بازار نفت در ماه‌های نخست سال آینده است، گفت: به نظرم طبیعی است اعضای اوپک در این شرایط بر مراعات بیشتر تاکید می‌کنند، به‌خصوص آنهایی که فاصله‌شان با پایبندی‌شان زیاد است. اگر همین میزان پایبندی رعایت شود، خوب است.

زنگنه درباره اینکه آیا همین میزان کاهش تولید کافی است، پاسخ داد:‌ کافی نیست، اما لازم است. بقیه آن بستگی به تفاهم با غیراوپک دارد، اما من به‌عنوان ایران از هر تصمیمی مبنی بر کاهش تولید که بر سر آن اجماع وجود داشته باشد، حمایت می‌کنم و هیچ مشکلی با آن ندارم.

وزیر نفت به نامه دیروز خود به مانوئل کودو، رئیس دوره‌ای اوپک اشاره کرد و گفت: بنده دیروز در این نامه از ایشان خواستم این موضوع را که ایران هم‌اکنون به دلیل شرایط خاص و کاهش غیرداوطلبانه تحت فشارهای غیرقانونی آمریکا است به اعضا منعکس کند، البته ایران تنها نیست و کشورهای دیگر هم هستند که از سهمیه تاریخ خود و آخرین سهمیه مصوب اوپک خیلی کمتر تولید می‌کنند. به همین دلیل یک عده کشورهای دیگر از این فرصت استفاده و بیشتر تولید می‌کنند.

زنگنه با اشاره به اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود، من هیچ محدودیتی را برای تولید ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران تولید خواهم کرد، ادامه داد: در آینده کسانی که هم‌اکنون بیشتر تولید کرده‌اند باید کاهش بیشتری دهند؛ این موضوعی است که حق ملت و مردم ماست و من اینجا بر آن اصرار دارم.

وی با بیان اینکه کشورهای دیگری هم مانند لیبی و ونزوئلا نیز تحت شرایط تحریم هستند که نمایندگان آنها اینجا هستند و حتما در مورد این موضوع موضع‌گیری خواهند کردند، اظهار کرد: اما من از جانب مردم ایران می‌گویم که من یک بشکه کاهش غیرمنطقی را نمی‌پذیرم و کسانی که از این فرصت خارج شدن نفت ایران از بازار استفاده می‌کنند و بیشتر تولید دارند باید در مقابل تولید بیشتر کنونی در آینده کاهش بیشتر هم انجام دهند و نباید توقع داشته باشند ایران بعد از برداشته شدن تحریم بلافاصله اگر کاهشی نیاز بود به این سیستم بپیوندد.

وزیر نفت تاکید کرد:‌ به هر حال این حق ماست که هم‌اکنون به دلیل غیرقانونی و خارج از اراده از ما می‌گیرند و ما در آینده انتظار داریم این موضوع حتما منظور شود و ما حتما به این ترتیب عمل خواهیم کرد.

هنوز تصمیمی درباره منشور همکاری اوپک و غیراوپک نگرفتیم

وزیر نفت درباره بودجه سال آینده ایران توضیح داد: بودجه سال آینده از نظر ارقام و درآمد کل و هزینه‌ها بسیار نزدیک سال ۹۸ است و دوباره با شرایط سختگیرانه برای هزینه‌ها بودجه تنظیم شده است که تقدیم مجلس می‌شود و باید دید در مجلس چه خواهد شد.

زنگنه تأکید کرد: به هر حال من بیشتر از این نمی‌توانم درباره نفت صحبت کنم، زیرا قرار من از نخست این بوده است که آدرس به آمریکایی‌ها ندهم.

وی در پاسخ به اینکه موضع ایران، ادامه توافق فعلی کاهش تولید است یا کاهش بیشتر، گفت: اگر اعضای اوپک بپذیرند کاهش بیشتری صورت گیرد، من حمایت می‌کنم. در مورد میزان کاهش و دیگر موارد باید تفاهم شود، مراعات شرایط کنونی نیز کار خوب و یک دستاورد است که اگر بیشتر از این نیز کاهش تولید توافق شود باز هم دستاورد بزرگ‌تری است و من هم با آن موافق هستم.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه شما می‌خواهید ایران معاف از کاهش تولید باشد، گفت: ایران، لیبی و ونزوئلا هم‌اکنون به‌طور غیرداوطلبانه بیش از آن مقداری که حساب کنید به‌صورت اجبار تولیدشان نسبت به آخرین سهمیه مصوب کاهش یافته است.

(بازدید ۸۵۱۲ بار, بازدیدهای امروز ۱ )
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفاً دیدگاه خود را درباره این پست به اشتراک بگذاریدx
()
x