اکوسیستم دانش‌بنیان آماده جهش جدی است

تلویزیون نفت پیگری می کند

پیشرفت در زمان تحریم

پیام معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به مناسبت سال نو

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: اکوسیستم دانش‌بنیان را آماده جهش جدی در سال ۹۹ دانست.

به گزارش پترولیوم تی وی، متن پیام نوروزی سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به این شرح است:

سال ۹۸ سال پربار برای شرکت‌های دانش‌بنیان

خوشحالم که یک بهار دیگر در خدمت شما عزیزان هستم، سال گذشته سال پرباری برای شرکت‌های دانش‌بنیان بود؛ البته قطعاً توقعات همه ما بیشتر از این است.

وی ادامه داد: شرکت‌ها با وجود تحریم‌های سنگین توسعه قابل توجهی پیدا کردند و حدود ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان توانستند درآمدی بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان ایجاد کنند، ما در حوزه‌های بسیاری پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم که یکی از دلایل آن شاید تحریم‌های ظالمانه آمریکا بود.

برنامه‌های جدی معاونت علمی در سال ۹۸

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از برنامه‌های جدی معاونت علمی در سال گذشته را مقابله با مشکلات تحریم عنوان کرد و گفت:

تهیه اقلام تحریم و مشکلاتی که در صنایع مختلف وجود داشت و همچنین در حوزه‌های خاصی مثل بهداشتی، دارویی و سلامت مردم اتفاقات بسیار خوبی افتاد.

ستاری افزود: اکوسیستم خوبی در حوزه دانش‌بنیان در کشور در حال شکل‌گیری است.

چندین هزار استارتاپ که فرزندان مردم هستند و در مدارس و دانشگاه‌های این مملکت تحصیل کردند، در این شرکت‌ها خدمت می‌کنند.

حمایت شما از این اکوسیستم، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان باعث بلوغ شرکت‌ها و توسعه‌ای می‌شود که توسط جوانان خودتان ایجاد می‌شود، در ارتباط با اتفاقی که اخیراً درگیر آن هستیم، شاهد هستیم که اکوسیستم دانش‌بنیان به خوبی در مقابل ویروس کرونا کار انجام می‌دهد و با آن مقابله می‌کند.

تولید داروهای مقابله با کرونا در کشور

وی با اشاره به فعالیت شرکت‌های حوزه ICT و شرکت‌های حوزه بیوتکنولوژی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد داروهای کشور را تولید می‌کنند و داروهای مقابله با این ویروس هم در داخل کشور تولید می‌شود.

معاون رئیس جمهوری افزود: دستگاه‌های بسیار پیشرفته آزمایشگاهی و پزشکی، دستگاه‌های خاص ICU در داخل کشور تولید می‌شود، در حوزه‌های ICT هم با استارتاپ‌ها در تماس هستیم و به خصوص روزهایی که در منزل هستیم، از سرویس‌های آن‌ها استفاده می‌کنیم.

ستاری یادآور شد: ما نیروی انسانی و شرکت‌های فوق‌العاده‌ای داریم که در حوزه بیوتکنولوژی کار می‌کنند و این حوزه بزرگ‌ترین حوزه تکنولوژی کشور است.

وی افزود: اتفاقات این روزها نشان می‌دهد ما برای بحث امنیت خودمان نیاز به تقویت حوزه زیستی داریم و باید به صورت جدی از حوزه بیوتکنولوژی حمایت کنیم؛ اتفاقی که در سال‌های گذشته هم به وقوع پیوسته و نتایج آن را امروز شاهد هستیم، به‌ ویژه در حوزه مقابله با کرونا که امروز می‌توانیم پروتکل‌های جدید دارویی، درمان و بسیاری موارد دیگر را به نام خودمان به بازار عرضه کرده و در اختیار مردم قرار دهیم.  

حمایت از جوانان و ایفای نقش آن‌ها در جامعه

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تقاضای من از مردم شریف ایران این است که از این اکوسیستم و زیست‌بوم که توسط بچه‌های خودشان در بخش خصوصی ایجاد شده، حمایت کنند، ما هم سعی می‌کنیم تمام امکانات لازم را برای ادامه فعالیت این جوانان و ایفای نقش آن‌ها در جامعه و اقتصاد انجام دهیم.

ستاری تصریح کرد: شرایط فعلی کشور شرایط خاصی است؛ خصوصاً این روزها شرایط بسیار خاصی است، اما این ها با تدبیر و صبر حل می‌شود وکلید آن دانش است، کشوری که صاحب دانش و نیروی انسانی خلاق باشد، می‌تواند تمام این مشکلات را برطرف کند.

اکوسیستم دانش‌بنیان آماده جهش جدی است

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در پایان، اظهار داشت: با توکل بر خداوند و صبر و تکیه بر دانش ما می‌توانیم مسائل کشور را پشت سر بگذاریم؛ همان‌طور که تا الان بر مسائل فائق آمدیم، سال ۹۹ سال بزرگی برای شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود و باید رشد قابل توجهی در این حوزه داشته باشیم و در عین حال فکر می‌کنیم اکوسیستم دانش‌بنیان آماده برای یک جهش جدی است.

(بازدید ۱۳۷۷ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of