سردار جنگل به تولید نفت می‌رسد (مرور روزنامه‌های اقتصادی) – اختصاصی

تلویزیون نفت

ساز ناکوک کرملین در بازار نفت

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: جلسه کمیته فنی اوپک درباره تاثیر ویروس کرونا بر بازار نفت روز گذشته به پایان رسید. هر چند از همان ابتدا کاهش چند دلاری قیمت نفت در بازار اغلب کارشناسان از تمایل اوپک و هم‌پیمانانش برای کاهش بیشتر بشکه‌های نفتی از بازار نفت سخت گفتند اما روز گذشته اخبار منتشره حاکی از مخالفت مهم‌ترین غیرعضو اوپک‌، روسیه از کاهش تولید بود. از زمان انتشار ویروس کرونا تاکنون قیمت نفت برنت به دلیل کاهش نزدیک به ۳ میلیون بشکه‌ای خرید روزانه نفت چین افت شدیدی پیدا کرد. قیمت نفت برنت در کمتر از دو هفته ۱۰ دلار سقوط داشت به گونه‌ای که در معاملات دوم بهمن سال جاری در بازار جهانی به قیمت ۶۴ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه رسید در حالی که این قیمت برای روز گذشته و تا لحظه نگارش گزارش(ساعت ۱۷ چهارشنبه) به ۵۴ دلار و ۷۰ سنت رسید. نفت شیل آمریکا نیز برای اولین بار در یک سال اخیر زیر ۵۰ دلار معامله شد. شیل روز سه‌شنبه با قیمت ۴۹ دلار و ۶۱ سنت معامله شد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده: اضطراب از کاهش بیشتر قیمت در راهرو وزارت انرژی عربستان از همان روزهای نخستین شیوع این بیماری به سایر قاره‌ها وجود داشت و هر روز نیز بیشتر می‌شود. وزیر انرژی عربستان اولین مقام رسمی بود که از رصد بازار نفت سخن گفت و پس از صحبت‌های او بود که کارشناسان پیش‌بینی کردند ممکن است نشست اوپک زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده، برگزار شود. روز دوشنبه و پس از آنکه قیمت نفت با ۱۲.۵ درصد کاهش و با بدترین عملکرد از نوامبر ۲۰۱۸‌ به ۵۵ دلار رسید، پوتین با بن سلمان تلفنی گفت‌وگو کرد هر چند جزییاتی از این مکالمه منتشر نشد و کلیاتی مانند ثبات بازار و اتخاذ تصمیمی با هماهنگی طرفین در رسانه انتشار یافت اما اظهارات روز گذشته الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه مبنی بر زود بودن کاهش بیشتر تولید نفت، نشان از موضع کرملین دارد. مخالفت روسیه با اتخاذ تصمیمی مبنی بر کاهش بیشتر تولید در حالی است که عراق با حمایت از طرح عربستان از ثبات بازار برای افزایش قیمت حمایت کرد. به نظر نمی‌رسد عربستان و عراق که بودجه‌ای وابسته به درآمدهای نفتی دارند، منتظر اعلام رضایت روسیه برای کاهش تولید بمانند. هر چند عدم کاهش تولید روسیه به معنای از دست رفتن سهم اوپکی‌ها در بازار نفت است بنابراین تصمیم‌گیری در خصوص آینده نفت همچنان پرابهام است.

سردار جنگل به تولید نفت می رسد

روزنامه ایران هم در گزارشی  نوشت:  دو خبر از دریای خزر رسید، خبر نخست از ۲۵۰ کیلومتری سواحل نکا و میدان نفتی سردار جنگل است. سال آینده تولید زودهنگام از این میدان شروع می‌شود و نفت آن از بستر خزر به خشکی می‌رسد. خبر دوم از فواصلی دور‌تر و غرب خزر است. توافقنامه توسعه مشترک میدان البرز در شرف اجراست. به‌طوری که ایران و آذربایجان به احتمال قوی از سال آتی توسعه مشترک این میدان را آغاز می‌کنند.

در بخش دیگری  از این گزارش آمده: دو خبر از دریای خزر رسید، خبر نخست از ۲۵۰ کیلومتری سواحل نکا و میدان نفتی سردار جنگل است. سال آینده تولید زودهنگام از این میدان شروع می‌شود و نفت آن از بستر خزر به خشکی می‌رسد. خبر دوم از فواصلی دور‌تر و غرب خزر است. توافقنامه توسعه مشترک میدان البرز در شرف اجراست. به‌طوری که ایران و آذربایجان به احتمال قوی از سال آتی توسعه مشترک این میدان را آغاز می‌کنند

  • تامین مالی صنعت نفت دشوار اما ممکن ( اقتصاد پویا )

  • خزر ، مهجور در بازار نفت ایران ( اقتصاد سرآمد)

  • میانگین مصرف روزانه CNG به ۲۴.۵ میلیون متر مکعب رسید ( جهان اقتصاد )

  • افزایش دوباره مصرف بنزین محتمل است ( اسکناس )

  • بورس سدی مقابل قاچاق سوخت ( اقتصاد ملی )

  • سبقت ایران از قطر در استخراج گاز ( تجارت )

  • زنگنه : بزرگ ترین صادر کننده بنزین در اوپک هستیم ( تفاهم )

  • ایران بزرگترین صادر کننده بنزین میان کشور های عضو اوپک ( شروع )

  • خرید تضمینی برای حمایت از سازندگان داخلی در صنعت نفت ( مناقصه و مزایده )

۱۷ بهمن ۱۳۹۸

روزنامه در تلویزیون

(بازدید ۱۶۲۱ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *