تحریم‌ها فرصتی است برای صادرکنندگان

چهره های این ویدئو

تلویزیون نفت پیگیری می کند

زنگنه پس از شنیدن سخنان فعالان بخش خصوصی

وزارت نفت مدافع تجارت فرآورده‌های نفتی از سوی بخش خصوصی است

وزیر نفت گفت: ما در وزارت نفت هم مدافع تقویت صنایع پایین‌دستی و هم تجارت فرآورده‌های نفتی از سوی شرکت‌های ایرانی هستیم تا آنها قوی شوند.

زنگنه امروز (دوشنبه، ۱۴ بهمن‌ماه) پس از نشست با اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در جمع خبرنگاران درباره این نشست اظهار کرد: در این نشست که بیش از یک ساعت و نیم به درازا کشید، اعضای هیئت مدیره این اتحادیه به طرح مشکلات خود در بخش‌های مختلف از جمله منشأدار کردن صادرات فرآورده‌های نفتی، کد رهگیری و عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس پرداختند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف ما (وزارت نفت) کمک به تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی نفت و صادرکنندگان انواع فرآورده‌های نفتی است تا قوی و فعال شوند، تصریح کرد: با توجه به اینکه حجم عظیم یارانه به فرآورده‌های نفتی داخلی پرداخت می‌شود، این خطر وجود دارد که آنچه در برخی از این واحدها صادر شده یا به عنوان خوراک مصرف می‌شود از فرآورده‌های یارانه‌ای باشد و به جای کار واقعی تولید، ‌کار رانتی صورت گیرد.

زنگنه با تاکید بر اینکه اصل بر این است که کار سالم انجام می‌شود، اما این نگرانی وجود دارد و خود دوستان نیز به این موضوع آگاه هستند، درباره تصمیم‌های اتخاذشده در این نشست تصریح کرد: اکنون ۳ هزار عنوان کدرهگیری از طریق کمیته‌ای زیر نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال صادرات فرآورده نفتی است که تصمیم گرفته شد تعداد این کدها کم شود.

وزیر نفت تاکید کرد: برای کاهش تعداد کد رهگیری باید روشی اتخاذ کرد تا بدون تاثیر انسانی و امضای طلایی کارها انجام شود.

وی به منشأهای مجاز برای صادرات تمام فرآورده‌های نفتی، انواع مشتقات نفتی و محصولات نهایی که اخیرا از سوی وزارت نفت ابلاغ شد به‌عنوان یکی از دغدغه‌ها اشاره کرد و گفت: دوستان انتظار و اعتقاد داشتند برای ایجاد شفافیت خوراک ورودی و محصول خروجی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها نیز در سامانه ثامن (ثبت الکترونیکی معاملات نفتی) ثبت شود که ما آن را پذیرفیتم.

وزیر نفت همچنین با اشاره به عرضه محصولات در بورس به‌عنوان یکی از مشکلات مطرح‌شده در این نشست اظهار کرد: این مشکل باید از طریق شورای رقابت دنبال شود و در این زمینه وزارت نفت نیز همکاری خواهد کرد.

(بازدید ۲۷۴۸ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of