ظرفیت صادرات باید گسترش داده شود – اختصاصی

گفت و گوی اختصاصی تلویزیون نفت با مهندس جعفر صفری، مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک در حاشیه هشتمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل با موضوع داخلی سازی تجهیزات پتروشیمی

۹۰ درصد مواد اولیه استفاده شده در ساخت تجهیزات داخلی هستند

مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی اراک با اشاره به داخلی سازی ۹۸.۸ درصدی تجهیزات وارداتی در شرکت متبوع خود، از تلاش برای صادرات ۴۰ درصد از تجهیزات تولید شده این شرکت خبر داد.

روز چهاشنبه مورخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸با حضور وزیر صنعت قرارداد ساخت تجهیزات ویژه پتروشیمی میان شرکت سیراف انرژی به عنوان کارفرما و شرکت ماشین سازی اراک به عنوان پیمانکار امضا شد.
بر اساس این قرارداد، شرکت ماشین سازی اراک، راکتور به ارزش ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو، ریفرمر ثانویه به ارزش ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو، بویلر بازیافت به ارزش ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو و در حوزه حمل قراردادی به ارزش ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو و در مجموع به ارزش ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو را با شرکت سیراف انرژی امضا کرد.
شرکت سیراف انرژی ظرفیت تولید  ۱۶۵۰۰۰۰ تن در سال و ۵هزارتن در روز را دارد و شرکت ماشین سازی اراک هم تولید کننده تجهیزات ثابت صنایع پالایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی است.کاهش ارزبری این قرارداد ۳۲میلیون یورواعلام شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم گفت: نهضت ساخت داخل یک برنامه اساسی و راهبردی کشور است که مختص شرایط امروز و تحریم نیست و به نحوی روی این برنامه کار می‌شود تا در هر شرایطی به عنوان راهبرد نجات اقتصاد و حل مسایل اساسی کشور عمل کند.
رئیس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان هم در این مراسم گفت: ماشین سازی اراک می تواند خیلی از تجهیزات خاص را بسازد. این مجموعه ماشین آلات خود را به روز رسانی کرده و به راستی سازنده است.
محمد هاشم رکن افزود: توجه وزارت صنعت به تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی تجهیزات و ملزومات مورد نیاز وارداتی، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.
وی ادامه داد: ماشین سازی اراک که جزو شرکت های صندوق ذخیره فرهنگیان است با شناختی که من دارم این قرارداد را به خوبی انجام و در موعد مقرر تحویل خواهد داد.
رئیس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: تمام همت و عزم و غیرت خود را بر روی این پروژه که برای اولین بار و در حوزه تجهیزات حیاتی و مهم ساخته می شود، گذاشته ایم.
در ادامه، مدیرعامل ماشین سازی اراک گفت: ماشین سازی اراک با سابقه ۵۱ ساله بزرگترین ‌مجموعه ساخت ماشین در حوزه های صنعتی است و در ۱۹ فاز عسلویه نقش اساسی داشته است. وی افزود: کیفیت عالی و مهارت درون ماشین سازی اراک قابل توجه است در دو سال اخیر در ساخت و تجهیز پتروشیمی مروارید،  پارس فنول ، گچساران، کنگان، کاویان و شازند مشارکت و رزومه خوبی داشتیم.
وی اعلام کرد: در چارچوب دومین میز ساخت داخل صنعت پتروشیمی، قرارداد تجهیزات سیراف انرژی را می خواهیم بسازیم و در این زمینه ظرفیت های قابل توجه داریم.
مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک اضافه کرد: بیش از ۵ هزار تن تجهیزات که ۲ هزار تن آن راکتور است را در چارچوب این قرارداد برای سیراف انرژی می سازیم .همچنین از پتانسیل های علمی در اجرای این قرارداد استفاده می کنیم و در زمان مورد نظر با کیفیت به پایان می بریم که این مهم با هدف استمرار سفارشات داخلی است.

(بازدید ۱۶۸۵ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *