درآمد ۶.۲ میلیارد دلاری ایران از نفت (مرور صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور) – اختصاصی

درآمد ۶.۲ میلیارد دلاری ایران از نفت

روزنامه اعتماد نوشت : اوپک در جدیدترین گزارش خود با نام «دورنمای نفت جهان در ۲۰۱۹ » میزان تقاضای نفت در سال ۲۰۲۳ را با کاهشی حدود ۶۰۰ هزار بشکه به ۱۰۳.۹ میلیون بشکه در روز رساند. این در حالی است که تقاضای روزانه نفت جهان در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۰۴.۵ میلیون بشکه نفت اعلام شده بود. این امر به خوبی نشان می‌دهد که بازار نفت تا چه میزان می‌تواند از شرایط اقتصادی و تنش‌های تجاری و بین‌المللی تاثیرپذیرد. البته نباید از این نکته غافل شد که افزایش تقاضا برای سوخت‌های جایگزین نفت نیز به عنوان یکی از علل کاهش در تقاضای بلندمدت نفت در نظر گرفته شده است. کارشناسان اوپک معتقدند تعداد خودروهای برقی که در حال حاضر در ناوگان حمل و نقلی جهان وجود دارد تا ۵ سال آینده افزایش چشم‌گیری خواهد داشت، بر همین اساس می‌بایست هر گونه پیش‌بینی درخصوص تقاضای میان‌مدت و بلندمدت نفت را تعدیل کرد. در بخش دیگری از این گزارش به افزایش تولید نفت شیل به عنوان یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده در کاهش رونق بازار و تقاضای نفت اشاره شد. به گفته کارشناسان نفتی تولید و توسعه نفت شیل نه تنها باعث کاهش قیمت نفت شده بلکه هر اقدام متقابلی برای در دست گرفتن بازار نفت توسط کارتل نفتی اوپک را نیز با چالش مواجه کرده است. طبق گزارش‌های اوپک، انتظار می‌رود تولید نفت امریکا از ۱۲ میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی به نزدیک ۱۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ برسد. نکته‌ای که می‌تواند سایه کاهش قیمت نفت را تا مدت‌ها بر این بازار باقی بگذارد. هر چند که طبق آمارهای اداره کل انرژی طی سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۹ روند تولید شیل با شیب آهسته‌تری دنبال می‌شود و به ۱۷.۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد. اما نباید از این نکته غافل شد که تولید نفت شیل که ممکن است در آینده به کشورهایی همچون آرژانتین و چین هم برسد، می‌تواند قدرت اوپک را تا حد زیادی کاهش دهد. به نظر می‌رسد اوپک در نشست آتی خود علاوه بر راه‌حل‌هایی برای افزایش قیمت نفت، راهکارهایی نیز برای مقابله با تهدید بلندمدت شیل ارایه خواهد کرد. در این راستا محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک ضمن اشاره به افزایش تولید نفت شیل در مقدمه این گزارش نوشت: «دورنمای عرضه غیراوپک به میزان چشمگیری بالا برده شده زیرا نفت شیل امریکا عملکردی فراتر از انتظارات داشته است.

در ادامه این گزارش آمده:ارایه آمارهایی در خصوص میزان درآمد نفتی ۱۴عضو اوپک نیز بخش دیگری از این گزارش را به خود اختصاص داد. بر همین اساس میزان درآمدهای نفتی ایران در سال ۲۰۱۸ را ۶۰.۲ میلیارد دلار برآورد کرده است. این رقم نشان می‌دهد که ایران در سال گذشته میلادی، ۱۴.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را از طریق نفت و عایدات آن به دست آورده است. همچنین سهم نفت از کل درآمدهای صادراتی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۶ درصد بود. تولید ناخالص داخلی ایران در میان ۱۴ کشور عضو اوپک در سال گذشته میلادی، کمترین سهم را داشته که نشان از وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی است. هر چند این کاهش وابستگی با اجبار و به واسطه تحریم‌های ایجاد شده، صورت گرفت. طبق آمارها در سال ۲۰۱۸ میلادی مجموع درآمدهای نفتی اوپکی‌ها ۶۴۸.۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷‌، کاهشی ۱۲۴ میلیارد دلاری داشته است.

اوپک به دنبال متحد برای کنترل  بازار نفت

تعادل نوشت: نزدیک شدن به نشست سالانه اوپک که در ۱۴ آذرماه برگزار می‌شود، باعث شده که نگرانی‌های اعضای این سازمان در خصوص وضعیت عرضه و تقاضا در بازار نفت، قیمت جهانی این کالای استراتژیک و همچنین کاهش نقش این سازمان بین‌المللی در حوزه تامین انرژی جهان بیش از پیش افزایش یابد. در حالی که سیاست کاهش تولید نفت نتوانسته به اهداف خود مبنی بر افزایش قیمت نفت دست یابد و گمانه‌زنی‌ها درباره توافق احتمالی برای کاهش بیشتر تولید نفت از سوی اعضای اوپک و متحدان غیراوپکی آنها قوت گرفته است، به نظر می‌رسد اعضا به این نتیجه رسیده‌اند که نیازمند متحدان بیشتری برای کنترل عرضه بازار جهانی طلای سیاه هستند و دعوت عربستان از برزیل برای پیوستن به اوپک نیز که هفته پیش در نشست ابتکار سرمایه‌گذاری آینده در ریاض عربستان اتفاق افتاد در همین راستا بوده است.

 

در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: اگر چه مهم‌ترین اعضای اوپک یعنی ایران و عربستان سعودی موافق پیوستن برزیل به این سازمان هستند و این اتفاق فواید زیادی نیز برای این کشور امریکای لاتین در پی دارد، اما نرسی قربان، کارشناس اقتصاد انرژی معتقد است که برای پیوستن برزیل به اوپک موانعی برای این کشور امریکای جنوبی وجود دارد، زیرا این کشور باید به تصمیمات گروهی اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت تن دهد

عرضه بنزین سوپر همچنان محدود است ( آفتاب اقتصادی )

پیوند نرخ نفت و طلا ادامه خواهد داشت ؟ ( اقتصاد برتر )

تولید پاک ترین بنزین با عدد اکتان ۱۰۰ ( اقتصاد سرآمد )

(بازدید ۹۸۵ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *