زنگنه: OTC جزء افتخارات جمهوری اسلامی ایران است

بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۱۳ آبان‌ماه) پس از بازدید از شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC)، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این شرکت در سال ۱۳۷۹ تاسیس شد و از برکاتی است که جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافته و برای کشور و بخش صنعت نفت و گاز بسیار مهم بوده است.

وی با بیان اینکه توربین و کمپرسور قلب صنعت نفت است، افزود: هم‌اکنون بیش از نیمی از گاز کشور با کمپرسورها و توربین‌هایی منتقل می‌شود که این شرکت (OTC) ساخته است. خوشبختانه در این سال‌ها هم توانسته بخش اصلی توربین را که پیچیده‌ترین بخش آن به شمار می‌آید و تعداد سازندگان آن نیز محدود است، بسازد.

وزیر نفت درباره اینکه چه مقدار از نیاز کشور در این بخش تامین شده، گفت: در بخش ساخت توربین‌های ٢۵ مگاواتی داخلی‌سازی صورت گرفته است.

زنگنه با بیان اینکه استاندارد توربین ٢۵ مگاواتی در سال ٧٩ انجام شد، گفت: دلیل این تصمیم این بود از تنوع بسیار زیاد در حجم توربین‌ها جلوگیری کنیم تا هنگام تعمیر و نگهداری توربین‌ها دچار مشکل نشویم.

وی افزود: هم‌اکنون نیز نزدیک ٢٠٠ توربین و کمپرسور از این نوع در کشور تولید و استفاده شده است و شرکت OTC در این مجموعه در حال همکاری است.

واگذاری ۳.۶ میلیارد یورو پروژه به OTC

وزیر نفت با اشاره به اینکه از همان ابتدای تاسیس شرکت OTC نیز اصل بر این بود تا جای ممکن از ظرفیت‌های موجود سخت‌افزاری کشور استفاده و در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری شود که حلقه‌های مفقوده وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون نزدیک ٣.۶ میلیارد یورو به این شرکت پروژه واگذار شده است که همگی تحویل شده‌اند و نزدیک به ٢٠٠ میلیون یورو نیز از سوی این شرکت سرمایه‌گذاری شده است. این مجموعه در شهرک صنعتی شمس‌آباد و استان‌های یزد و قزوین فعالیت دارد، ضمن اینکه در شاهرود نیز شرکتی دانش‌بنیان با OTC همکاری می‌کند.

زنگنه با بیان اینکه نزدیک به ١٠ هزار نفر در زنجیره گروه OTC فعالیت می‌کنند، درباره کیفیت تولیدات این شرکت گفت: از همکاران نفتی، چه آنها که در پالایشگاه‌های گاز و چه در خطوط انتقال گاز فعالیت می‌کنند و درباره کیفیت اجرای پروژه‌ها بسیار سخت‌گیر هستند، در مورد کیفیت اجرای کار این شرکت جویا شدم؛ هیچ‌کدام‌ از کیفیت ساخت توربین‌ها و توربوکمپرسورها ناراضی نبودند.

انتقال صحیح فناوری از سوی زیمنس

زنگنه OTC را یکی از نمونه‌هایی دانست که انتقال فناوری در آن اتفاق افتاده است و گفت: زیمنس ابتدا شریک OTC در اجرای پروژه‌ها بود. از نظر من هم باید در این باره انصاف داشت، زیرا زیمنس انتقال فناوری را به‌خوبی انجام داد و آموزش‌های خوبی به نیروهای OTC داد؛ گرچه زیمنس در دوران تحریم نیامد و این موضوع همت متخصصان و فناوران OTC را بیشتر کرد و سبب شد خودشان بتوانند توربین‌ها و توربوکمپرسورها را طراحی کنند و بسازند.

وزیر نفت ادامه داد: به گفته مدیران OTC، پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت زیمنس به ایران و ارزیابی دوباره این شرکت، همه کارهای انجام‌شده آن را تایید و اذعان کرد OTC در کلاس جهانی کار کرده است.

OTC یک برند است

زنگنه درباره امکان صادرات کالاهای OTC با اشاره به اینکه چنین امکانی در این شرکت وجود دارد، گفت: از نظر من OTC  برند است، زیرا شرکتی است که بیش از ٢٠٠ توربین و کمپرسور ساخته است و شبکه گاز و پالایشگاهی ما نیز از تجهیزات آن که هرکدام بیش از ٣٠ تا ۴٠ هزار ساعت کار کرده، استفاده می‌کنند و این تجهیزات مطلوب، موفق و قابل ارزیابی هم بوده است.

وی با بیان اینکه در نشست امروز پیشنهاد فعالیت در زمینه‌های جدید را به مدیران OTC ارائه دادیم، افزود: ساخت پمپ‌های درون‌چاهی، کمپرسورهای جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل، کمپرسورهای مینی ال‌ان‌جی‌ و کمپرسورهای فشارافزایی سکوها (قرار بود توتال انجام دهد و به دلیل تحریم‌ها متوقف شد) را به آنها توصیه کردم. البته به شرکت نفت و گاز پارس به‌عنوان کارفرما نیز پیش از این گفته بودم روی این مسئله کار کنند و کمپرسورهای فشارافزا را در ایران بسازند.

وزیر نفت گفت: آینده OTC را همچون گذشته آن درخشان می‌بینم و ان‌شاءالله با توجه به همت جوانان فعال در این شرکت و مدیرانی جوان با میانگین سنی ۴۴ سال، آینده درخشانی پیش روی این شرکت مشاهده می‌شود.

وی OTC را جزو افتخارهای جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: خدا را شکر می‌کنم چنین نهادهایی در کشور داریم که برای عزت و سربلندی ایران کار می‌کنند.

(بازدید ۱۱۳۰۵ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of