مروری بر روزنامه های ۱۷ شهریور

قوانین دریایی وسونامی نفت کوره

روزنامه اعتماد در  مورد  قوانین دریایی وسونامی نفت کوره نوشت:تحولات بنیادین بازار انرژی جهان در گذر زمان به‌طور قابل‌توجهی تحت‌تاثیر سیاستگذاری کشورها و وضع قوانین بین‌المللی قرار دارد که

به عنوان عوامل تاثیرگذار و نیروی محرک بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از روندهایی که در چشم‌انداز انرژی جهانی در بازه بلندمدت مشهود است، گسترش و نفوذپذیری خودروهای الکتریکی و همچنین سختگیرانه شدن استانداردهای انتشار سوخت و سولفورزدایی در حمل‌ونقل جاده‌ای، دریایی و هوایی است.یکی از مهم‌ترین قوانین بین‌المللی که روی الگوهای رشد تقاضای جهانی نفت در میان‌مدت اثرگذار خواهد بود، معرفی مقررات جدید سازمان دریایی بین‌المللی (IMO) است. این سازمان که دارای ۱۷۱ عضو است استانداردهای حمل‌ونقل دریایی را تنظیم می‌کند. براساس قوانین جدید،

از ابتدای سال ۲۰۲۰ مقدار گوگرد در سوخت‌های دریایی مورد استفاده در دریاهای آزاد باید حداکثر ۰.۵درصد باشد، در حالی که این مقدار در حال حاضر ۳.۵درصد است. این مقررات با هدف کاهش تولید دی‌اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن و سایر آلاینده‌ها از کشتی‌ها درنظر گرفته شده است. با اجرایی شدن این قوانین نیاز به سوخت‌های کم‌سولفور و شیرین بیشتر شده و این می‌تواند تقاضا برای نفت شیرین را افزایش دهد. موضوع فوق در حالی است که برآوردهای اولیه در سال جاری نشان می‌دهد که بازار در سال آینده نه‌تنها با کمبود عرضه نفت و جهش قیمت‌ها مواجه نخواهد شد، بلکه بازگشت مازاد عرضه به بازار نفت بسیار محتمل خواهد بود و سمت تقاضا با ضعف‌های اساسی مواجه است که این موضوع نشان از عدم درک بازار نفت از قوانین جدید است.

در بخش دیگری از گزارش اعتماد آمده: به‌طور رایج پالایشگاه‌ها سبد تولیدات خود را با الگوهای فصلی هماهنگ می‌کنند، به عنوان نمونه تولید بنزین در تابستان به دلیل ازدیاد مسافرت افزایش می‌یابد یا در فصل سرد به تبع افزایش تقاضا از سوی بخش گرمایشی، تولید سوخت‌هایی برای برآورده کردن این نیاز بالا می‌رود. لیکن به نظر می‌رسد با وضع قوانین جدید IMO این شیوه تولید به چالش کشانده خواهد شد، چراکه الزامات مدنظر IMO تقاضای گازوییل را افزایش و میزان مصرف نفت کوره را کاهش خواهد داد.بر این اساس در آستانه این تغییرات مهم، پالایشگاه‌ها باید به دنبال سرمایه‌گذاری روی تجهیزاتی باشند که سولفور نفت‌خام را کاهش داده و افزایش تولید گازوییل را در پی داشته باشد.براساس گزارش IEA میزان مصرف سوخت حمل‌ونقل دریایی تقریبا معادل ۵.۵ میلیون بشکه در روز است که از این میزان حدود ۴ میلیون بشکه نفت کوره با گوگرد بالاست. مصرف داخلی کشتی‌های ایران معادل ۶ میلیون لیتر در روز است. میزان بانکرینگ ایران نیز برابر ۶ میلیون لیتر نفت کوره و گازوییل است که نسبت گازوییل به نفت کوره یک به ۵ است. پیش‌بینی IMOبر این اصل استوار است که ۱۵درصد کشتی‌ها تا سال ۲۰۲۰ اسکرابر نصب خواهند کرد. حال اگر ۸۵درصد دیگر بخواهند استاندارد جدید را رعایت کنند، گازوییل کم‌گوگرد به سرعت جایگزین نفت کوره پرگوگرد خواهد شد و تا چند سال که پالایشگاه‌ها بتوانند خود را با استاندارد جدید مطابقت دهند، همچنان سهم بیش از ۵۰درصد سوخت بانکرینگ را به خود اختصاص خواهند داد.

گزارش غیر رسمی اعمال اوپک در آگوست

روزنامه تعادل در گزارشی نوشت : ۲ روز مانده به اینکه اوپک گزارش رسمی‌‌اش از تولید ماه آگوست را منتشر کند، نظرسنجی‌ها حاکی از این است که پس از مدت‌ها تولید نفت خام سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام بالا رفته است. درصد بالا رفتن البته واقعا جای جار و جنجال ندارد؛ در حالی که اوپک طبق گزارش رسمی خود در ماه جولای هر روز ۲۹ میلیون و ۶۰۹ هزار بشکه نفت خام تولید کرده بود، اگر نتایج نظرسنجی‌های رویترز و اس‌اند پی گلوبال پلتس دقیق باشد، کشورهای عضو روی هم رفته در ماه آگوست روزی ۵۰ الی ۸۰ هزار بشکه، کمتر از ۰.۳ درصد، ‌بیشتر نفت تولید کرده‌اند، اما از آن‌جایی که در بازار عطشی برای هر خبری در تشدید فضای کاهشی حس می‌شود، این خبر به نقل محافل نفتی تبدیل شده است.به گزارش «تعادل» دیروز نتایج یک نظر سنجی گلوبال پلتس از کارشناسان نشان می‌داد آنها باور دارند اوپک در ماه آگوست با ۵۰ هزار بشکه افزایش تولید روبرو بوده است. نظر سنجی گلوبال پلتس عنوان می‌کند که ۲۹ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه از نفت خامی که در ماه آگوست در دنیا تولید شده متعلق به کشورهای عضو اوپک بوده است. با وجود اینکه نظر سنجی این نهاد از افزایش تولید نسبت به جولای حاکی است اما همچنان این رقم ۹۳۰ هزار بشکه کمتر از تولید نفت خام ژانویه است که اوپک و همکارانش مقرر کردند برای مدیریت بازار زیر آن تولید کنند.

سه عامل موثر بر قیمت نفت در سال آینده ( صبح اقتصاد )

بد عهدی اوپکی ها ( اقتصاد سرآمد )

صادرات بنزین از مرز ۷۲ میلیون دلار گذشت (‌ اخبار صنعت )

صادرات ۷۲ میلیون دلاری بنزین از بورس انرژی ( اقتصاد ملی )

صادرات ۷۲ میلیون دلاری بنزین از راه بورس انرژی ( تجارت )

صادرات ۷۲ میلیون دلاری بنزین از بورس انرژی ( ثروت )

کلاهبرداری جدید به اسم کارت سوخت ( خریدار)

سرویس دو پاکته کارت سوخت راه اندازی شد (مواجهه اقتصاد)

(بازدید ۱۷۷ بار, بازدیدهای امروز ۱۵ )

دیدگاه خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *