روزنامه در تلویزیون مرور صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور ـ ۱۶ تیر ۱۳۹۸

مرور صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور

تبارشناسی «دلواپسان نفتی»

فاز متفاوت نفت در بازارهای جهانی

دنیای‌اقتصاد در گزارشی با عنوان فاز متفاوت نفت در بازارهای جهانی نوشت:  نفت جمعه گذشته به‌عنوان آخرین روز معاملاتی در بازارهای جهانی هرچند اندک اما با افزایش قیمت روز را به پایان رساند؛ در حالی که دیگر بازارهای کالایی در این روز با افت قیمت مواجه شدند. با بررسی بیشتر می‌توان به این نتیجه رسید که این الگویی است که در هفته‌های اخیر و حتی از ابتدای سال جاری میلادی تکرار شده است. در واقع در حالی نفت از ابتدای سال رشد قیمت قابل توجهی را به ثبت رسانده که دیگر بازارهای کالایی از جمله مس، آلومینیوم، روی و سرب افت قیمت را تجربه کرده‌اند. نفت‌خام آمریکا از ابتدای سال بیش از ۱۹درصد و نفت برنت بیش از ۲۶درصد افزایش یافته‌اند؛ در حالی که مس ۵/۱درصد، آلومینیوم بیش از یک‌درصد، روی حدود ۵/۱درصد و سرب ۵/۷‌درصد کاهش یافته‌ است. جدا شدن مسیر نفت از دیگر بازارهای کالایی به ذات متفاوت این کالا بازمی‌گردد. به این معنا که بخش مهمی از ذخایر و مبادی تولید نفت در منطقه خاورمیانه متمرکز شده است. در عین حال این منطقه در طول تاریخ همواره با تنش‌های بالایی مواجه بوده، تنش‌هایی که بخش مهمی از آن به دلیل وجود ذخایر نفتی و بخشی دیگر نیز به دلیل اختلافات مذهبی و قومی بوده و در نهایت عرضه امن نفت را با تهدید مواجه کرده است.

مرکز عملیات رسانه‌ای علیه وزارت نفت

روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان تبارشناسی «دلواپسان نفتی» نوشت: مجلس دهم، مجلسی اصلاح‌طلب نیست اما به هر حال مجلسِ پایداری‌ها هم نیست. با این همه اما آنها که این سال‌ها به «دلواپسان» معروف شده‌اند و از برجام تا  FATF، از قراردادهای نفتی تا جذب سرمایه‌گذاری‌ها و فاینانس‌های خارجی، هر آنچه دولت در آن مسیر گام برداشت، ابراز مخالفت و «دلواپسی» کردند، به هر حال چند کرسی و یک فراکسیونِ کوچک در مجلس دارند و در عوض این کمبود نیرو و فقدان اکثریت در پارلمان، از انسجام و یکپارچگی قابل‌قبولی برای اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های عملیاتی خود برخوردارند. گروهی متشکل از محمد دهقانی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، ابوالفضل ابوترابی، مجتبی ذوالنوری، احمد علیرضابیگی، احمد سالک، نصرالله پژمانفر، محسن کوهکن و چندین و چند نماینده دیگر که همگی از شهرستان‌ها راهی پارلمان شدند و با این حال، اتاق عملیاتِ ضدزنگنه‌شان را در «تهران» فعال کردند. نمایندگانی که با استفاده از تریبون مجلس هر روز ادعایی اثبات ‌نشده علیه وزارت نفت مطرح می‌کنند و بعد اگر چه این مدعیات تقریبا در تمامی موارد رد و تکذیب می‌شود اما درنهایت فشاری که به نظر می‌رسد قصد دارند به وزارت نفت و شخص زنگنه وارد کنند را عملیاتی می‌کنند. بیرون مجلس هم چند خبرگزاری کنار چندین پایگاه خبری همچون رجانیوز و یکی، دو روزنامه کار رسانه‌ای این عملیات را پیش می‌برند. هر چند آنها در این کار، همکاری قدرتمند دارند. همکاری که با استفاده از بودجه دولتی، به مرکز عملیات رسانه‌ای علیه وزارت نفت تبدیل شده و اگر چه چند سالی است نام «رسانه ملی» بر خود گذاشته. رسانه‌ای که این اواخر ماجرای انتشار تصاویری از نحوه دور زدن تحریم‌های نفتی توسط وزارت نفت، واکنش‌های جدی از سوی شخص وزیر نفت، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و البته محمود واعظی، رییس‌دفتر رییس‌جمهور به همراه داشت و حالا در شرایطی که چند روزی است چندان علیه دولت و وزارت نفت و خارجه فعال نیست اما هیچ بعید نیست که همین روزها بار دیگر خبری از این عملیات روانی بشنویم و باز جنجالی دیگر برای دولت و به‌خصوص این دو وزارتخانه کلیدی نفت و خارجه.

در انتهای گزارش اعتماد آمده: امریکا بیش از یک سال پیش از برجام خارج شد و از همان زمان بود که عمده فشار تحریمی خود را بر بحث فروش نفت ایران متمرکز ساخت. ترامپ به‌ دفعات از تلاش کاخ سفید برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران به عنوان مهم‌ترین هدف خود در این «جنگ اقتصادی» تمام ‌عیار علیه تهران سخن گفته و داخل کشور نیز بسیاری از کارشناسان و سیاسیون، گفته و نوشته‌اند که در این جنگ، در این شرایط خاص منطقه و جهان و نیز در این اوضاع و احوال اقتصادی ایران، خط مقدم جایی نیست به جز «وزارت‌نفت». حال در چنین شرایطی، اینکه عملیات روانی ضدزنگنه دلواپسان، در قالب «دولت‌سایه» دنبال می‌شود یا «دولت‌پنهان» دیگر فرقی ندارد. وقتی صحبت از جنگ با بیگانه است، هر آنکه در خط مقدم خودی می‌جنگد، سرباز وطن است و آنکه علیه این خط خمپاره می‌اندازد، یار حریف. آن هم درشرایطی که این‌بار سرباز وطن، وزیری است همچون زنگنه که به اعتراف دوست و دشمن، یک متخصص نفتی تمام‌عیار و سیاستمداری‌است، چنان صاحب‌نفوذ در مناسبات بین‌المللی.

(بازدید ۲۰۷۶ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *