دوشنبه سیاه در بازار نفت (مرور روزنامه‌های اقتصادی) – اختصاصی

نفت آمریکا زیر یک دلار

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت : ناکامی توافق تاریخی اوپک پلاس در افزایش شدید قیمت نفت همچنین گزارش ماه مارس اوپک بر این امر تاکید دارد که بازار نفت با یک دوره کاهش اشتها برای نفت خام روبه‌رو است و حتی اگر تولیدکنندگان عمده نفت بشکه‌های بیشتری را از بازار حذف کنند، باز هم نمی‌توان با قطعیت از افزایش قیمت سخن گفت. کارشناسان معتقدند قیمت‌های فعلی برای نفت خام و شیل تا زمانی که فرمانی برای کاهش تعطیلی‌ها و قرنطینه صادر نشود، ممکن است نزولی باشد یا در سطح کنونی به صورت شناور باقی بماند. هر چند قیمت‌ها چیزی نبود که کشورهایی همچون روسیه و امریکا به دنبال آن بودند. با این حال آنتون سلیوانوف، وزیر دارایی روسیه معتقد است در صورت تداوم قیمت‌های فعلی، صندوق ثروت کشورش می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ ذخایر کافی برای پیشبرد اهداف اقتصادی را فراهم کند. این در حالی است که براساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی امریکا قیمت ۱۵ دلاری نفت امریکا، علاوه بر اقتصاد این کشور صنعت نفت شیل را نیز با مشکلات جدی روبه‌رو می‌کند. اما شاید مهم‌ترین نگرانی تولیدکنندگان نفت امریکا، بیم کاهش قیمت نفت زیر ۱۰ دلار بود. در این صورت راهی جز کاهش تولید برای فعالان این صنعت باقی نمی‌ماند. به نظر می‌رسد در این شرایط بتوان گفت  امریکا جایگاه نخست تولیدکننده نفت دنیا را  از دست خواهد داد. 

دوشنبه سیاه در بازار نفت

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: تابلوی قیمتی در بازار نفت دیروز در شرایط بسیار مبهم و گیج‌کننده‌ای قرار گرفت. در‌حالی‌که بهای نفت‌خام آمریکا با ۳۵ درصد کاهش تا مرز ۱۱ دلار بر بشکه عقب نشینی کرده و به کمترین سطح از سال ۱۹۹۸ رسیده بود که نفت برنت بیش از دو برابر این نرخ قیمت‌گذاری می‌شد. برنت با ۶ درصد کاهش بیش از ۲۶ دلار بر بشکه معامله می‌شد. این اختلاف قیمتی سوالات بسیاری را به خصوص برای دنبال‌کنندگان نه چندان حرفه‌ای بازار نفت ایجاد کرده بود. اما توجه به این نکته که قیمت‌های اعلام شده روی تابلو نه قیمت‌های نقدی، بلکه مربوط به بازار آتی و با سررسیدهای مختلف است از این ابهام می‌کاست. در واقع قیمت اعلام شده برای نفت‌خام آمریکا مربوط به سررسید ماه مه بود؛ در‌حالی‌که قراردادهای سررسید ماه مه برای نفت شاخص برنت منقضی شده و روز گذشته روی تابلوی اعلانات برای این نفت شاخص قیمت‌های سررسید ماه ژوئن اعلام شد.

در ادامه این مطلب آماده: نگاهی به تقویم قیمتی سررسیدهای مختلف برای هر دو نفت شاخص نشان می‌دهد که با گذشت زمان قیمت‌های آتی مدام افزایش یافته و قیمت در سررسیدهای آگوست به بعد برای هر دو نفت شاخص در کانال ۳۰ دلار قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد معامله‎گران بازار نفت انتظار دارند که بحران کرونا مقطعی بوده و مشکلات پیش آمده در سمت تقاضا در ماه‌های آتی کاهش و حتی رفع شود. از سوی دیگر اما اختلاف قیمت برنت و نفت‌خام آمریکا در سررسیدهای ماه‌های پیش‌رو نشان می‌دهد که بیشترین اختلاف آنها مربوط به سررسید ژوئن است و به مرور این اختلاف به حدود ۲ دلار کاهش می‎یابد. این موضوع احتمالا به تفاوت ساختاری تولید و ذخیره‌سازی برنت و WTI باز می‎گردد.

نفت آمریکا زیر یک دلار به زیر یک دلار ( تعادل )

سقوط بازار نفت و درد سر بازار سهام ( صبح اقتصاد )

پتروشیمی ها مقاوم در برابر کرونا ( جهان اقتصاد )

صنعت پتروشیمی پیشران صنعت کشور است ( اقتصاد ملی )

چین ذخیره سازی نفت خود را دو برابر کرد ( تجارت )

برندگان و بازندگان در روزگار سیاه نفت ( تفاهم )

عربستان آینده بحرانی پیش روی بازار نفت ایران قرارداد ( ثروت )

بازی نفت به تعیین برنده و بازنده رسید ( شروع )

تحقق ۹۵ درصد تعمیرات اساسی در پالایشگاه دوم پارس جنوبی ( فوق العاده )

چوب خط نفت پر شد کار نفتکش ها رونق گرفت ( مناقصه و مزایده )

 

 

 

(بازدید ۲۱۸۷ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of